Açık

29°C
Konya

FEDAKARLIK

Kayıt Tarihi: 02.07.2024 00:00 - Son Güncelleme: 19.07.2024 02:26
YAZI
A

Her birimiz hayatımızda zaman zaman fedakarlık yapmak zorunda kalırız. Sevdiklerimiz için, toplum için, hatta belki de dünya için. 

  Fedakarlık, sevgi ve özveriyle dolu bir duygu olsa da, fazlasıyla fedakarlık yapmak bazen kendi değerimizi göz ardı etmemize neden olur. İnsanların sınır ve sınırlarını bilmeleri, kendi haklarını korumaları ve kendilerine değer vermeleri son derece önemlidir. Çünkü eğer biz kendimize değer vermezsek, kimse bize gerçek değeri göstermez.Sınırlarımızı korumak, aslında kendimize olan saygımızın bir göstergesidir. Eğer biz kendi sınırlarımızı belirlemez ve korumazsak, çevremizdeki insanların da bizi ciddiye almasını bekleyemeyiz.


 Günümüzde birçok insan, başkalarını mutlu etmek veya ilişkileri sürdürebilmek adına kendi sınırlarını ihmal etme eğiliminde. Ancak unutmamalıyız ki, başkalarını mutlu etmek için kendi değerimizi ve sınırlarımızı feda etmek, uzun vadede bizi yıpratacaktır. "Fazla fedakarlık kendi kul hakkına girmektir." belki de bu duyguyu en güzel şekilde özetleyen cümle bu.

Peki, nerede çizgi çizilmeli? Ne zaman başkaları için fedakarlık yapmaktan vazgeçilmeli? Sanırım en çok zorlandığımız nokta bu ayrımı yapabilmek ve bu alana müdahale edebilmek. Ancak unutmamalıyız ki biz ne kadar bu çizgiyi çizmeyi ihlal edersek aslında kendi iyiliğimizi, kendi mutluluğumuzu göz ardı etmiş oluruz ve en sonunda bu duygu bizi yıpratır. İyi bir anne olmak için kendi ihtiyaçlarını unutan bir anne,iyi bir çalışan olmak için gece gündüz çalışan bir işçi,ya da eşi ile mutlu olmak için tüm benliğini feda eden bir eş kim olduğunuz hangi noktada olduğunuzun çokta önemi yok. Karşınızdaki kim olursa olsun 


Fedakarlık yaparken, kendi sınırlarımızı bilmeli, kendi ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurmalıyız. Çünkü günü geldiğinde tüm fedakarliklarin üstü bir kalemde çizilir.

 Sonuç olarak, sınırlarımızı korumak aslında kendimize olan saygımızın bir yansımasıdır. Kendi kul hakkımıza girmeden, başkalarına yardım etmek; sevgi ve saygı çerçevesinde hareket etmek herzaman en sağlıklı olandır yapabilirsek şayet.

Unutmayalım hayat bir denge oyunudur, fedakarlık da bu dengeyi kurma sanatıdır. Hayat her zaman fedakarlığımızın kıymetini bilen insanlar çıkarsın yolumuza.

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Ayşe Ayhan Eraslan

Ayşe Ayhan Eraslan

Yazarın Diğer Yazıları