HIRSLI OLMAK İYİ Mİ KÖTÜ MÜ?

24.10.2021 - 19:58
Yorum Yap
Duygu Özer

Duygu Özer

Hırslı olmak ne demek? Sen kendini hırslı biri olarak tanımlar mısın? Hırs avantaj mı dezavantaj mı? Birileri sana hırslı biridir derse demoralize olur musun?

Hırslı olmak kişinin daha aktif çalışmasını ve motivasyonunu artırarak başarılı olma yolunda olumlu bir pekiştireç olmakla birlikte aşırı hırs kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çevresindekilerle sürekli kıyas halinde olarak kendi halinden memnun olmama yaptıklarını takdir etmeyip ufak olumsuzluklara takılarak, yaşanan olaylara fazla tepki gösterip kendine ya da karşısındakine yıkıcı zarar verici davranışlarla stresini artırmış olur. 

Sonu olmayan hırsları olan kişiler başarılarıyla yetinmez ve hep daha iyisi olmak için çabalarlar aslında kulağa kötü bir durummuş gibi gelmiyor ancak her şeyde olduğu gibi aşırı hırs kişide stres seviyesini artırır, stresin artmasıyla birlikte strese bağlı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Hiç denk geldin mi kendin veya çevrendekilerden hekime muayene olmak için gidip muayene sonrası organik bir sorun olmadığını strese bağlı ortaya çıkan psikosomatik rahatsızlıkları olduğunu ve sadece stresten uzak durması gerektiği gibi bir öneride bulunduğunu, eminim denk gelmişsindir Stres önemli bir faktör çünkü pek çok rahatsızlığa zemin hazırlar.

 

İş yaşamındaki hırslar kişisel hayatı ve aile hayatını ihmaline sebebiyet veriyorsa sorun sadece senin sorun olmakla kalmayıp seni ve çevresindekileri de olumsuz durumlara sevk edecektir. Sürekli olarak çalışma karşılığında takdir edilme ve onay arama arzusu ortaya çıkabilir ne kadar başarılı olursa olsun memnun olmama hissi yaşatır. Hırsların altında pek çok psikolojik problemler de olabilir, hırsların seni ve çevreni olumsuz anlamda etkiliyorsa eğer bu durumu tekrar düşünmen gerekecektir. 

 

Her başarılı durumda kendini yetenekli ve değerli hisseden kişi başarılı olma halini kişiliğinin bir parçası gibi kabul edip, yaşanan başarısızlıklarda da kişiliğin bir parçası olarak algılayıp kendini değersiz ve önemsiz hissetmesine neden olabilir, başarıyı kendi değeriyle ölçmeye başlayabilir. Fazla hırs ile yaşadığı olumsuz bir durumla demoralize olup hep başarılı olma, tek olma, en önde olma, her işi mükemmel ve kusursuz yapma isteği aynı zamanda başarısızlığı kabul etmeme narsist kişilik özellikleri de görülebilir. 

 

Başarılı olmak için hırslı olmak önemli bir faktör olmakla birlikte sadece hırslı olmak başarıya götürmez. Hırs motivasyonu sağlar tek başına hırs olumsuzluklara neden olur. Hedefe ulaşmak için hırslı olmanın yanı sıra hayal etmek, inanmak, çabalamak emek harcamak da önemlidir. Hedeflerine ulaşmak için hırsların olsun ancak hayatı dengede yaşayabilmek çok daha önemli. Kendini, aileni ve sosyal çevreni ihmal etmeden tek bir amaca koşmak yani sadece hedefe odaklanmak hedefe giden yolda yaşayabileceğin güzellikleri görmene engel olacaktır. Şöyle düşün, harika bir manzaraya sahip bir nehir var ve bu nehirde kayıkla gezinti çıkmayı planlıyorsun gezintinin sonunda tehlikeli olmayan bir şelale var ve şelaleden atlayarak heyecan yaşayacaksın. Kayığa bindin sadece hedefin şelaleye doğru yol alıp heyecana ulaşmak ise gölün etrafındaki güzellikleri görmeden tadını çıkarmadan hedefine ulaşabilirsin. Hayatta en güzel şey dengede yaşamak, yolun tadını çıkararak, hedefe ulaşmak… Geçtiğin yolların tadını çıkararak keyifle hedeflerine ulaşmanı dilerim

sevgilerimle….

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +