HAYATIMIZA GETİRİLEN YENİ UYGULAMALAR

05.09.2021 - 19:00
Yorum Yap

“ PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi” sonrasında tedbirler sıkılaştırıldı. 

 

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine PCR Testi Zorunluluğu konulu genelge gönderdi.  

 

6 Eylül’den itibaren aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi bulundurmaları gerekecek. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek."

Türk Hava Yolları'nın (THY) sosyal medya hesabından,  6 Eylül'den itibaren uçuşlarımızda HES KODU aracılığıyla aşılı olma/geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi şartı aranacaktır. Uçuşa kabul kriterinize uygunluğunuzun HES kodu üzerinden sorgulanabilmesi için 'Hayat Eve Sığar' uygulaması üzerinden paylaşım onayı vermeniz gerekmektedir." açıklaması yapıldı. 

Şehirlerarası Otobüsle seyahat edecek vatandaşların HES Kod Ayarlarını değiştirerek onay vermesi durumunda, aşı, bağışıklık ve PCR test sonuçlarının kontrolü Bakanlığın U-ETDS sistemi üzerinden otomatik olarak yapılacak. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürlükleri de saha kontrollerine devam edecek olup, yolcu taşıyan otobüsler sıkı bir şekilde denetlenecek. 

 

Tren yolculuklarında 2 yaş altı bebek yolcular için ise HES kodu aranmayacak. 18 yaş altı yolcular HES kodu ile biletlerini alabilecek ve trenlerde HES kodu ile seyahat edebilecek. 

18 yaş üzeri yolcular ise biletlerini HES koduyla satın alacak ve trene binerken; aşılı olanlar ve hastalığı geçirerek bağışıklık kazanmış olan yolcular, durumlarını HES uygulamasından belgeleyecek. Bunların aksinin Trende tespiti halinde trenin durduğu ilk istasyonda trenden indirilecek ve bilet ücreti iade edilmeyecek. 

 

 6 Eylül’den itibaren aşı olmayanların Sinema, Konser, Tiyatro gibi toplu olarak bulunan faaliyetlere katılımlarda negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getiriliyor. Negatif test istenecek. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek. 

 

Tüm bunlar çok güzel ancak benim korkum şahsi görüşüm virüslü olduğunu bilmeden ortalıkta dolaşanlar hafif atlatanlar süresi dolmadan dışarda gezenlerden alabileceğimiz riskler. Bunlardan da tedbirlerimize dikkat ederek korunabileceğiz inşallah.  

  

Hadi bakalım hayırlısı olsun. Sağlıklı kalın sağlıcakla kalın POZİTİF olun. Testte Pozitif olmayın efendim. 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +