Devletin Milletsiz Kalması

24.10.2021 - 19:57
Yorum Yap
Kezban Polat Bayık

Kezban Polat Bayık

Bu hafta biraz millet ve devlet konusunda kafa yorayım dedim. Bu günkü bilgilere göre tarihte 16 devlet yıkmış 17 devlet kurduğumuz söyleniyor. Bunu doğru kabul edersek devlet konusunda hayli tecrübeye sahibiz. Tarihçilerde zaten devlet geleneği olan 3 toplumun olduğunu yazarlar. Persler, Çinliler ve biz Türkler. Yine tarihteki en büyük medeniyet olarak tarihçiler Roma imparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğunu karşılaştırırlar. Romanın köleliğe dayanan bir imparatorluk olması nedeniyle çoğu Osmanlı imparatorluğunu üzerinde uzlaşırlar. 

 

Devletlerin kurulup yıkılması doğaladır. Biri yıkıldığından yenisi kurulabiliyor. Yıkılış ve kuruluş arasındaki süre bazen uzayıp toplumlar devletsiz kalabiliyor.  Bunun süresi bazen kısa bazen de uzun bir zaman alabiliyor. Bazende bir devletten birkaç devlet doğabiliyor. Bu o toplumun gelenekleri ile ilgili bir durumdur. Türk devlet geleneğinde genelde han/ hakan/ sultan ve benzeri unvanlara sahip devlet başkanları öldüğünde devlet hanedanın çocukları arasında pay edildiğinde bu durum kabul edilebilir. Bazen de Osmanlı imparatorluğunda olduğu gibi devletin bütünlüğü ortadan kalktığında siyasi birliği bozulduğunda fetret dönemi yaşanabilir. Bunu da doğal kabul edebiliriz. Millet her ne şekilde olursa olsun devletsiz kaldığında her zaman bir umut taşır içinde. Bu umudunu tekrar devlete dönüştürerek devletine kavuşur. Mutlu sona ulaşır. Buraya kadar dile getirdiklerim herkesin malumu. 

 

Şimdi dile getireceğim ifadeleri ise çok az insan dile getirmiş olabilir. Bu da milletin devletsiz kalması değil devletin milletsiz kalmasıdır. Şimdi bu nasıl olur diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bende sizin yerinize olsaydım aynı soruyu sorardım. Bu sorunun cevabı bir devletin, onu oluşturan milletinin farklı nedenlerle yok edilmesi değildir. Tam tersine devleti idare edenler tarafından o milletin yok sayılmasıdır. Milletin değerleri ile devletin değerlerinin örtüşmemesidir. Devleti idare edenlerin milletin kültürünü, geleneğini töresini yok saymasıdır. Devleti idare edenlerin aldığı tüm kararlara bu anlayışı yansıtmasıdır.

 

Böyle durumlarda da farklı bir fetret yaşanır. Yakın tarihimizde olduğu gibi birileri de çıkar “Yeter Söz Milletindir” diyerek bu fetrete son vermenin ilk adımını atar. Zaman akar ve millet devletiyle barışır. Devlet milletine kavuşur. Bir fetret devride böyle sona erer milletinde devletinde önü açılır.  Devletiyle bütünleşen millet, milletiyle bütünleşen devlet kendini aşar. Erdem ve bereket diyarına dönüşür. Başka milletlere ve devletlere umut olur. Dünyanın fetretine son vermenin ışığını yayar. Dünyanın sorunlarını kendi sorunu edinir. Dünyanın beşten büyük olduğunu haykırır.

 

Bir milletin başına gelebilecek en büyük zulümlerden birinin O devletinin milletsiz kalmasıdır bilinciyle, bir daha devletimizin hiç milletsiz kalmaması devlet millet arasına hiçbir şeyin girmemesi umuduyla… 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +