Türkiye Emekliler Derneği: TÜİK rakamları gerçeği yansıtmıyor,seyyanen zam istiyoruz

4 Aralık 2020 17:58

TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı Tüketici fiyatları Endeksi (TÜFE) rakamlarını değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Genel Sekreteri ve Kayseri Şube Başkanı Gazi Aykırı, “Çarşı-pazar fiyatlarıyla resmi açıklanan fiyatlar arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Temsil ve hesaplama yönüyle güvenilirliği tartışmalı olan TÜFE oranlarına göre emekli aylıklarına yapılan yüzdeli zamların, aylıkları düşük olan emeklilerimizin daha az zam almasına neden olacağından, bu kapsamda olan emeklilerimize seyyanen zam yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Türkiye Emekliler Derneği: TÜİK rakamları gerçeği yansıtmıyor,seyyanen zam istiyoruz?v=1

TÜİK'in açıkladığı verilere tüketici enflasyonu kasım ayında yüzde 2.30 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 14.03 oldu. 12 aylık ortalamalara göre yüzde 12.04 artış gerçekleşti. TÜFE'de 2020 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,14, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,26, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,72 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,50 artış gerçekleşti. 

 

TÜİK için açıkladığı TÜFE rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan hesaplamalarına Türkiye Emekliler Derneği Genel Sekreteri ve Kayseri Şube Başkanı Gazi Aykırı, çarşı-pazar fiyatlarıyla resmi açıklanan fiyatlar arasında büyük bir fark bulunduğunu belirtti.

“EMEKLİLERE YAPILACAK ZAMLAR KÜÇÜLTÜLÜYOR”

Kış aylarıyla birlikte emeklinin harcamalarında önemli bir yer tutan gıda maddeleri, ısınma, elektrik ve su giderlerinde görülen yüksek artışların ek yükler getirdiğine dikkat çeken Aykırı,  şunları söyledi:
“Kasım ayına ilişkin açıklanan yüzde 2,30 TÜFE oranı oldukça düşük kalmıştır. Örneğin, TÜİK tarafından açıklanan fiyatlara göre Kasım ayında yumurta yüzde 17.75, tavuk eti yüzde 18.95, mercimek yüzde 7.71, yağlarda yüzde 8 artış hesaplanmıştır. Emeklilerimizi yakından ilgilendiren bu artışlar enflasyon sepetinde yer alan 418 maddenin genel değerlendirilmesiyle aşağıya çekilmesine itiraz ediyoruz. Emeklilerimizin harcamalarında yar almayan maddelerde görülen sınırlı artışlar veya düşmeler ile emeklilerimize yapılacak olan zamlar küçültülmektedir” dedi.

“EMEKLİYE SEYYANEN ZAM YAPILMALI”

Emeklilere seyyanen zam yapılması gerektiğini aktaran Aykırı, “Enflasyon sepetinde yer alan maddelerin yüzde 80’i emeklilerimizi ilgilendirmemektedir. Bu yönüyle tüfe oranları gerçekçi olarak emeklilerimizi temsil etmemektedir. Temsil ve hesaplama yönüyle güvenilirliği tartışmalı olan tüfe oranlarına göre emekli aylıklarına yapılan yüzdeli zamların, aylıkları düşük olan emeklilerimizin daha az zam almasına neden olacağından, bu kapsamda olan emeklilerimize seyyanen zam yapılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +