Türkiye'den sert tepki: Yok hükmündedir!

13 Aralık 2019 11:35

ABD Senatosu'nun 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan karar tasarısını kabul etmesine ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sert bir açıklamada bulunarak, "ABD Senatosu'nun kararı yok hükmündedir." dedi.

Türkiye'den sert tepki: Yok hükmündedir!
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD Senatosunun 1915 Ermeni  olaylarını "soykırım" olarak tanıyan kararına ilişkin, "Bu karar ülkemiz,  milletimiz açısından yok hükmündedir." dedi.
 
 
"DEFALARCA DİLE GETİRDİK"
 
 "ABD Senatosunda alınan karar ülkemiz ve milletimiz açısından yok  hükmündedir." diyen Gül,  "Tarihin siyasallaştırılması hukukun  siyasallaştırılması hiçbir ülkeye bir yarar getirmez. 1915'te yaşandığı iddia  edilen tüm olaylarla ilgili Türkiye Cumhuriyeti olarak her türlü belgeyi, her  türlü arşivimizi açmaya hazır olduğumuzu en üst düzeyde defalarca dile getirdik."  diye konuştu.
 
"KİMSENİN HAKKI YOKTUR"
 
Türkiye'nin bu konuda bilim adamlarıyla yapılacak her türlü bilimsel  toplantıya, çalışmaya ülke olarak büyük bir özgüvenle açık olduğunu vurgulayan  Gül, şunları söyledi: Türkiye'nin kendi kararlılığı ve bekasıyla ilgili atmış olduğu her  adımda bu 1915 olaylarının bir sopa gibi gösterilmesine bu ülkenin karnı toktur.  Bizim için hiçbir şekilde anlamı olmayan bu kararı hukuki, siyasi ve tarihsel  olarak tanımıyoruz. Bu konuda bilim adamlarıyla yapılacak her türlü bilimsel  toplantıya, çalışmaya ülke olarak büyük bir öz güvenle açık olduğumuzu defalarca  ifade ettik, yine ifade ederiz. Bu coğrafyada esaret altına girmemiş ve hiçbir  toplumu hegemonyasına, hiçbir toplumu soykırım gibi asla kabul edilemeyecek bir  tutum davranış içerisine almayan tek millet Türk milletidir. Bunun da böyle  bilinmesi lazım. Birilerinin karanlık tarihleri kirli elleriyle kanlı elleriyle  ülkemize söz söylemeye, ülkemizle ilgili karar almaya kimsenin hakkı yoktur.
Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler