Hz. Mevlâna’nın 748. vuslat yıldönümü etkinlikleri başlıyor

3 Aralık 2021 12:22

Hz. Mevlâna’nın 748. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, bu yıl 07-17 Aralık 2021 tarihlerinde ve “İrfan Vakti” slogan ve temasıyla gerçekleştirilecek.

Hz. Mevlâna’nın 748. vuslat yıldönümü etkinlikleri başlıyor?v=1

Hazret-i Mevlâna’nın 748. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri, 11 gün sürecek program kapsamında, 11 gece ve 3 gündüz olmak üzere toplam 14 seans icra edilecek. Gece seansları saat 20.00’de, gündüz seansları ise saat 14.30’de başlayacak.

Hz. Mevlâna’nın 748. Vuslat Yıldönümünde Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Hammâmîzâde İsmail Dede Efendi’nin, Nevâ Mevlevî Âyin-i Şerif‘ini icra edecek.

Şeb-i Arûs törenleri kapsamında gerçekleştirilecek olan programların tanıtımı amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, bu yıl ki etkinliklerin “İrfan Vakti” slogan ve temasıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

Kubbe-i hadra 7 Aralık'ta Konya ile buluşacak

Hz. Mevlana’nın Vuslatının 748. Yıldönümü etkinleri çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin soruları üzerine Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar Mevlana Türbesinde yapılan restorasyon çalışmalarının tamamlandığını ve 7 Aralık’ta yeni görünümüyle Konya ile buluşacağını söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar’ın konuşmasındaki satır başları şöyle:

Hazret-i Mevlâna’yı Anma Törenleri (Şeb-i Arûs); modern etkinlik biçimleriyle ilk defa 1937 yılında Konya’da, önce türbe ziyareti, konferans, dinleti gibi etkinliklerle başlamıştır. 

Zamanla sahne-salon programları ile çeşitlenen Anma Törenlerinin bu yıl (1937 yılı temel alınırsa)  modern etkinlik biçimleriyle 84. yılı olacaktır. 

 

Konferanslardan atölye çalışmalarına kadar Hazret-i Mevlâna’yı Anma Törenleri’nin 84 yıl içinde gelişmesinde, yükselmesinde milli ve beynelmilel bir hüviyet kazanmasında emeği bulunan vefat etmiş veya berhayat herkesi minnet, şükran ve rahmetle anıyor; bu yoldaki hizmetlerinin madden ve mânen hayra vesile olmasını temenni ediyorum.

Mevlâna’yı Anma Törenleri 1960-1989 yılları arasında Konya Kültür ve Turizm Derneği öncülüğünde düzenlenirken, 1989 tarihinden itibaren Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü etkinliklerde öncü kurum olarak öne çıkmıştır. 1992’den itibaren Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyonu ile Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi arasında yapılan protokolle etkinliklerin şehirdeki üst kurumlar ve kuruluşlarca ortak ve koordineli biçimde yapılmasına özen gösterilmiştir. 

748. Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri; Konya Büyükşehir Belediyesi, 

Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, 

Karatay Belediyesi, Meram Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, KTB Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, KTB İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, KTB Konya Devlet Tiyatrosu, Uluslararası Mevlâna Vakfı, İrfan Medeniyeti Araştırma Merkezinin program destekleri ile zenginleştirilmiştir. 

MEVLÂNA TÖRENLERİ’NİN 84. YILI   

2017 yılında yapılan istişare toplantısının tavsiyeleri doğrultusunda, Tertip Komitesi’nin aldığı kararlara uygun olarak Anma Törenleri’nde, Bilimsel Toplantılar, Atölye Çalışmaları, Dinletiler, Ödül Törenleri, Tiyatrolar ve Türbe Önü Buluşmaları/Tecrübe Paylaşımları başlıklarıyla yapılan etkinlikler gerçekleştirilecektir.   Hazret-i Mevlâna’nın 748. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma törenleri tertip komitesince; Konya Valiliği 28.04.2021 tarih ve 1343333 sayılı oluru ile aşağıdaki isimlerin katılımıyla İcra Kurulu oluşturulmuştur: 

Abdüssettar Yarar ………….………..…İl Kültür ve Turizm Md.

Ercan Uslu …..………………..…………. KOTEV Başkanı

Şükrü Koyuncu …………………………  Büyükşehir Belediyesi Gnl. Skrt. Yrd.

Prof. Dr. Hayri Erten  …………………  N.E.Ü.Rumi Med. Araştırma Merk. Md.  

Prof. Dr. Mithat Eser  ………………… S.Ü. Mevlâna Araştırmaları Ens. Md.

Ömer Faruk Belviranlı ………………  KTB Güzel Sanatlar Genel Md. V.

Ahmet Çalışır  …………………………… MMF Gnl. Sanat Yön. (KTB Konya TTM Top. San.)  

Önceki yıllarda; “Birlik Vakti” (2016), “Kardeşlik Vakti” (2017), “Selâm Vakti” (2018), “Vefâ Vakti”(2019), “İhsan Vakti”(2020) temaları Mevlâna’nın sözleri ve fikirleri ile işlenmiş, bu yıl ise yine O’nun eserlerinde özellikli bir yer tutan “İrfan” sözcüğünün anlam evrenine uygun olarak “İRFAN VAKTİ”  ana başlığı altında çeşitli etkinliklerden oluşan bir hafta hazırlanmıştır.  
 

İrfan Vakti teması etrafında Hazret-i Mevlâna’da irfan kavramının ana çerçevesini gösteren sözlerini ve fikirlerini işledik. İrfan malumunuz, ince fikir, sezgi, duyuş gibi anlamlara gelir ve Hazret-i Mevlâna başta olmak üzere Anadolu’daki manevi yollarda irfan kavramı, üzerinde en çok durulan kavramlardan biridir. 
 

Nitekim biz de sık sık konuşmalarımızda Anadolu İrfanından bahsederiz. Milletimizin tarih boyunca gündelik hayatta ya da önemli meselelerdeki bazı zarif ve nazenin tutumuna, ince yaklaşımına irfan kavramı ile yaklaşırız. Bu haliyle milletimizin İslam tarihindeki bin yılı aşkın tecrübesi irfanî bir tecrübedir. Bu tecrübenin kurucularından biri olan Hazret-i Mevlâna bize “irfanın, kişinin kendisini bilmesi olduğunu” haber veriyor. Hatta bu etkinlikler için hazırladığımız yazılı-basılı ve görsel çalışmalarda O’nun Mesnevi adlı eserinden 3. Cillten bir sözüne yer verdik. O diyor ki; “Bütün ilimlerin aslı, kişinin kendisini bilmesidir.” Hazret-i Mevlâna kendini bilmek, kendini bulmak isteyenlere yol gösteren bir öğretmen. Kendini bilme irfanına erişmek isteyenlere bir yol arkadaşı, bir yoldaş. Ne mutlu O’nu böyle görenlere ve sevenlere.  Ne mutlu O’nun rehberliğinde, yol arkadaşlığındaki irfan yolcularına...

sebi-arus-icin-geri-sayim-basladi-kubbei-hadra-da-aciliyor-002.jpeg

sebi-arus-icin-geri-sayim-basladi-kubbei-hadra-da-aciliyor.jpeg

sebi-arus-icin-geri-sayim-basladi-kubbei-hadra-da-aciliyor-001.jpeg

 

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +